Szakmai beszámoló HAT/1536 / 2023. év

Támogatott szervezet neve: Dózsakerti Váci Mihály Általános Iskola
Támogatási szerződés száma: HAT/1536 / 2023. év
Támogatás címe: Határon túli kirándulás támogatása

A megvalósult program célja:
A program keretében iskolánk tanulói az állam támogatásával határon túli kiránduláson vettek részt Erdély magyarlakta területein, így személyes tapasztalatokat szereztek a külhoni magyarságról. Megismerték Erdély nevezetességeit, történelmét, kultúráját. Találkoztak Erdélyben élő gyerekekkel. Fejlődött szociális érzékenységük a Gyergyószentmiklósi gyermekotthon meglátogatásával.

A program időpontja: 2024.06.13-17.
2024. június 13-án 4 órakor elindultunk Tatabányáról. Első megállónk Nagyváradon a Szent László székesegyház megtekintése volt. A Kanonok soron hangulatos fényképeket készítettünk a csapatról, majd megtekintettük a Püspöki palotában Szent László hermáját. A Király-hágón volt. A buszon beszéltünk arról, hogy ez Erdély kapuja. Bánffyhuyadon megtekintettük a Református templom szépségeit. Hosszú utazás után megérkeztünk Kolozsvárra. Már a buszon beszélt az idegenvezető arról, hogy mit és miért fogunk megtekinteni. Először a gótikus stílusú Szent Mihály templomban gyönyörködhettek a diákok. Ezután Fadrusz János monumentális Mátyás király szobrát csodálhattuk meg. Végül megemlékeztünk a Mátyás szülőházánál az „igazságos Mátyás” királyról, és tisztelegtünk Bocskai István szülőházánál a nagy fejedelem előtt is. Este 9 órakor megérkeztünk a szállásunkra Magyarfenesre, (Csáni Vendéglő.) Elfogyasztottuk a vacsoránkat, elfoglaltuk a szobákat.

A 2. nap reggeli után első utunk a Tordai sóbányába vezetett. Időben érkeztünk, mert nem volt még sok látogató, így nyugodtan tudtuk végigjárni a bányát, ismerkedni, és belélegezni a tiszta levegőt. Szabadidőt hagytunk, hogy mindenki kiélvezhesse az egészséges levegőt. Majd Marosvásárhelyen a Kultúrpalotát néztük meg. Bejutottunk minden látogatható terembe. Csodálatos a művészeti értéke, a falfestések, a lépcsőfeljárók. Itt is igazán éreztük a magyarságunkat. Szovátára a Medve tóhoz ment tovább az utunk. Körbegyalogoltuk, megismerkedtünk a történetével gyóyhatásával és természetesen fotók is készültek a medveszoborral. Szerencsére az idő is kedvezett nekünk. A tó sarkában a sóhegyet is megcsodáltuk, a „színes tavak” teljesen lenyűgöztek. Korondon egy sóvágómester tartott bemutatót, ez mindenkinek nagyon tetszett. A mester boltjában mindnyájan vásároltunk valamilyen sóterméket. A korondi vásárban is szétnéztünk, itt is sok ajándék került a hátizsákokba. Sajnos már nagyon sok nem ideillő tárgy is található a népművészeti tárgyak között. Majd a következő szálláshelyünk elfoglalása után ( Gyergyószentmiklós , Rubin Hotel) elfogyasztottuk a finom vacsorát, és összefoglaltuk napunkat az idegenvezető segítségével, és kitöltöttük a naplónkat.
A harmadik nap reggeli után indultunk Gyergyószárhegyen keresztül – ahol a Lázár kastélyt ejtettük útba- a Mohos tőzegláphoz. Megismerkedtünk a kastély történelmi múltjával, megkoszorúztuk Bethlen Gábor emlékszobáját. A mohos tőzegláp elkápráztatta a gyerekeket és felnőtteket egyaránt. Különleges növényekkel és a tőzegláp érdekességével ismerkedtünk meg. Szuper idegenvezetőnk mindenre kiterjedő élménydús tájékoztatást adott a területről. Izgalmas volt lépkedni az ingoványos talajon. Innen a Szent Anna-tóhoz vezetett gyalog az utunk. Itt sem maradhatott el a kürtőskalács, a fölfelé vezető úton el is fogyott. A szállásra vezető úton a diákok örömére láthattunk egy koldusmedvét is, a tóparton pedig rókát. Majd elbuszoztunk Csíksomlyóra. Először felsétáltunk a nyeregbe. A többség a meredek Kálvária útját választották, néhány pedig a lazább útvonalat. A nyeregben elénekeltük a magyar és a székely Himnuszt. Megkoszorúztuk a kopjafákat. Visszafelé a Mária-kegytemplomba is belátogattunk, ahol nagy tisztelettel néztük meg csodatévő Szűz Mária szobrát. Mádéfalván megkoszorúztuk az emlékhelyet. Csíkszeredán a Milleniumi templonbam még orgona hangját is hallhattuk, lenyűgözött mindenkit a templom szerkezete. Vacsora után a diákok összefoglalták ennek a napnak az eseményeit is az útinaplójukban.

A 4. nap reggeli után elindultunk a Békás-szoroshoz. Végigsétáltunk a szorosban, fagyiztunk, pihentünk a réten, majd megismerkedtünk a Gyilkos-tó legendájával, történetével, a tónál elfogyasztottuk az ebédünket. A tó partján kaptak diákok kürtőskalácsot is. Kora este még sétát tettünk Gyergyószentmiklóson. Meglátogattuk a Szent Anna gyermekotthont. Átadtuk az adományainkat, beszélgettünk a bentlakó fiatalokkal, nevelőkkel. Megvacsoráztunk, majd a szobákban a diákok útinaplójukban összefoglalták az eddigi napok élményeit, eseményeit.

Az 5 nap, utunk végére értünk. Korán reggeliztünk, majd a gyergyói látványsajtműhelyben ismerkedtünk a sajtkészítés rejtelmeivel. Utunkat megszakítva megnéztük a Zeteváraljai víztározót. Majd Székelyudvarhelyen sétáltunk a városközpontban. Farkaslakán megkoszorúztuk Hosszú utazás után éjjel fél 10-kor érkeztünk városunkba, Tatabányára.

A hozzászólások le vannak tiltva.